Thursday 26 April 2018

09:00-10:30

PA Meeting April

Venue: B119

Parents, Parents' Association Events

09:00-12:00

Year 2: 2KB and 2SS Joy of Pottery trip

Venue: Shunyi

Parents, Primary, Primary - Internal

11:00-12:00

Year 1 Sports Festival

Venue: Dome

Primary, Sport

12:15-12:45

Thursday - Jr Wind Band (Years 4, 5, 6 Lunch Time)

Venue: Music Room B215

Co-Curricular, Music Department

13:30-15:00

Winds Music Circus

Primary

15:30-16:25

Thursday – Orchestra (Years 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13)

Venue: Music Room B215

Co-Curricular, Music Department

15:30-16:25

Thursday - IGCSE Spanish revision and practice ( IGCSE Y11 )

Venue: B223

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Tuesday, Wednesday and Thursday - Art ( Year 7,8,9, 10, 11,12 )

Venue: B204 and B224

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

Thursday - LEGO Mindstorms Challenge (Years 7,8,9,10)

Venue: B103

Co-Curricular, Recreational ASA

15:30-16:25

Thursday - Chemistry Y11 Revision (Y11)

Venue: Lab 110 – Chemistry

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

*Thursday- Eco Action- Roots & Shoots, STEAM and Global Campus (Years 4, 5, 6)

Venue: A303

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

* Thursday- Dance Til U Drop (Years 5 & 6)

Venue: C308

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday - Film Club (Years 3, 4, 5, 6)

Venue: A109

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday - Games Club (Years 3, 4, 5, 6)

Venue: A318

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday - Minecraft (Years 5, 6)

Venue: A302

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday- Comic Drawing for Beginners-DC & Marvel heroes and villains ( Years 3, 4, 5, 6)

Venue: A207

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday- Computer Coding (Years 5, 6)

Venue: A305

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday- Hama Beads (Years 5, 6)

Venue: A321

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday-Lego Club (Years 1, 2)

Venue: A218b

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:25

*Thursday- STEAM Club (Years 4, 5, 6)

Venue: A215

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - Y11 product manufacture ( Year 11 )

Venue: B126

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - Psychology Booster (Keystage 4 / Keystage 5 Psychology students)

Venue: B327

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - Preparation for IGCSE French (Year 11)

Venue: B205

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - IGCSE Intervention (Y11)

Venue: C301

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - IB Study (Year 12, 13)

Venue: C309

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - IB Physics Review and Assist (Y12,13)

Venue: B105

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - IB Maths Higher Level Revision/Support ( Year 12 and 13 )

Venue: B306

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - IB Computing Intervention (Year 13)

Venue: C301

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday – History: Hitlers Helfer (Hitler’s Henchmen) – Year 9,10,11,12,13 (Native speakers only)

Venue: B407

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - French Ab Initio-revision and examination preparation (Y13)

Venue: B207

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - English coursework catch up (Y11)

Venue: B304

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - EAL Homework club (Y7-Y11)

Venue: B420A

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - Duke of Edinburgh International Award (Y10-12 IA students)

Venue: Roundabout Charity centre, near school

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - D&T IGCSE (Y10 - Y 13)

Venue: B117

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - Chinese Panda Reading Club ( Year 7-10)

Venue: B208

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

Thursday - Chemistry catch-up/revision (Y11)

Venue: B108

Co-Curricular, Academic ASA

15:30-16:25

*Thursday - Art Around The World (Years 3, 4)

Venue: A110

Co-Curricular, Creative Arts

15:30-16:30

*Thursday- Singing and Dancing (Years 1, 2)

Venue: A313

Co-Curricular, Recreational ASA

15:30-16:30

Season 3 & 4 - Primary FOBISIA (Football)

Venue: Pitch

Co-Curricular, Sport

15:30-16:30

Season 4 (Tue/Wed/Thu) - Mini-FOBISIA

Venue: Pitch

Co-Curricular, Sport

15:30-16:30

Season 4 (Tue/Wed/Thu) - Nord Anglia Global Games China, 2018 U11 Olympiad (Girls)

Venue: Pitch/Gym/Dome/Track/Pool

Co-Curricular, Sport

15:30-16:30

Season 4 (Tue/Wed/Thu) - Nord Anglia Global Games China, 2018 U11 Olympiad (Boys)

Venue: Pitch/Gym/Dome/Track/Pool

Co-Curricular, Sport

15:30-16:30

Season 4 (Thu) - U15 Water Polo

Venue: Pool

Co-Curricular, Sport

15:30-16:30

Season 4 (Thu) - Aquabears (Yr 5,6,7, 8, 9, 10)

Venue: Pool

Co-Curricular, Sport

15:30-16:30

Season 4 (Thu) Mini Bear (y3&4)

Venue: Pool

Co-Curricular, Sport

15:45-17:15

Season 4 (Mon/Thu) - Nord Anglia Global Games China, 2018 U14 Basketball (Boys)

Venue: Dome

Co-Curricular, Sport

15:45-17:15

Season 4 (Mon/Thu) - Nord Anglia Global Games China, 2018 U14 Basketball (Girls)

Venue: Dome

Co-Curricular, Sport

16:30-16:35

Season 4 - ASA Bus @ 16:30 Departure

Venue: ASA Bus Departure Lot

Co-Curricular, Transport

No calendars have been selected


Option 1

Synchronize the current calendar view based on the selected filters with your personal calendar.

No calendar filters have been selected so the filtered sync will not return any events. Close this pop up and select your filters before synchronising a filtered view.

Synchronize Filtered Calendar

URL:
webcal://bsbshunyicalendar.com/CalendarSync.ashx?Cal=The%20British%20School%20Of%20Beijing,%20Shunyi%20Calendar&ID=28230">


Option 2

Synchronize the entire school calendar with your personal calendar.

Synchronize Entire Calendar

URL:
webcal://bsbshunyicalendar.com/CalendarSync.ashx?Cal=The%20British%20School%20Of%20Beijing,%20Shunyi%20Calendar&ID=28230